Príbeh busty "Adela Nefertiti"

Autor: Petra Pobežalová | 3.11.2011 o 11:15 | (upravené 3.11.2011 o 15:52) Karma článku: 4,46 | Prečítané:  1698x

Pred niekoľkými týždňami som vám predložila svoje pocity zo stretnutia s Nefertiti. Dnes sa vracia opäť. Tentoraz vám odhalím, kto sa skrýva za tajomnou "maskou" a prečo vôbec takáto maska vznikla. Vďaka odhodlaniu a vnútornému presvedčeniu človeka, ktorý pozerá do sveta tmy už niekoľko rokov, vznikol jeden krásny, a podotýkam reálny, príbeh s vynikajúcou myšlienkou!

Príbeh busty „Adela Nefertiti“  začal v zime roku 2008 keď už sme mali za sebou prvý slovenský film s audiokomentárom („Slepé lásky“). Po zistení, že naša predstava o svete nevidiacich, je v niektorých momentoch mylná, sa nám priplietol do cesty bábkový film Tima Burtona: Predvianočná nočná mora. Film o tom, keď dvaja robia to isté, výsledok nemusí byť rovnaký. Aby projekcia s audiokomentárom nebola len vádnym premietnutím filmu, prirobili sme k tomu Mikulášsku nádielku a autogramiádu. Keďže sa pohybujeme v inej dimenzii vnímania sveta, tak aj spôsob ako tento akt medzi účinkujúcim a divákom, priblížiť čo najviac k nevidiacim, musel byť zmenený.

Klasické podpisové karty z portrétom účinkujúceho boli urobené zo špeciálnej fólie s nízkym reliéfom.  A na samotné ohmatanie tvárí: Adely Banášovej (audiokomentár) Soni Norisovej (dubing / spev postava Sally) a Jána Galloviča (dubing  / spev postava Jack)  sme nachystali sádrové odliatky tvárí. Takže pri podpisovaní si mohli nevidiaci diváci ohmatať na vlastné prsty, podobu účinkujúcich. Po skončení „Pozri sa do tmy 1“, sme odliatky prenechali originálom.

Pri inej príležitosti sme si za účelom vyrobenia kópie týchto tvárí „Požičali“ tieto masky. Medzičasom sa však Adela vtipne „dotvorila“ kresbou a kolážou.  Bohužiaľ pri práci sme to „výtvarné dielo“ nechtiac, nenávratne zničili. Keďže Adelina „vec“ sa nám páčila tak aj pocit viny bol adekvátny. Ja som ako „sorry“ autorke daroval knihu a sochár sa jej ospravedlnil  bustou „Adela Nefertiti.“ Po dvoch týždňoch nám ju predloha vrátila zo slovami: „Že sa doma nechce!“ Tak sme si ju vzali späť….ale to už je iný príbeh!

Piano: Ladislav Fanzowitz (Johan Sebastian Bach: Goldberg Variations)
Hlas: Mgr. Art. Karol Trnka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?